Android application So`ragan edingiz screenshort
Features So`ragan edingiz
Dunyo sinov va imtihonlardan iborat.
Buni bilgan har bir mo‘min banda hayotning mashaqqatlari oldida esankiramaydi, o‘zini yo‘qotmaydi, dunyoning arzimagan matohlari deb boshqalar bilan talashibtortishmaydi, noshar’iy ishlarga qo‘l urmaydi.
Chunki dunyo matohlari, boylik, hirsu havas barchabarchasi o‘tkinchidir.Nafsi havo ko‘p zararli illatlar eshigini ochib beradi.
Unga berilgan kishilar tajovuzkor bo‘lishadi, ularning hayoti ayanchli yakun topadi.
Bugungi xalqlararo nizolar, terrorchilik, aqidaparast buzg‘unchi oqimlarning paydo bo‘lishi va “ommaviy madaniyat” ta’sirida yoshlarning turli tahdidlar ostida qolishi hamda ayrim qora kuchlar tomonidan dunyoni o‘zaro bo‘lishib olishga bo‘lgan urinishlarga ham nafs balosi sababdir.
Ka’b ibn Molik (roziyallohu anhu)dan rivoyat qilinadi: Rasululloh (sollallohu alayhi va sallam) bunday dedilar: “Insonning boylik va shonshuhratga bo‘lgan hirsi (ya’ni, o‘chligi) uning dinini buzishda qo‘ylar ichiga qo‘yib yuborilgan ikkita och bo‘ridan ham yomonroqdir” (Imom Termiziy va Imom Ahmad rivoyati).“So‘ragan edingiz” rukni ostida “Islom nuri” gazetasi va “Hidoyat” jurnali sahifalarida sizni qiziqtirgan savollarga O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimov bergan javoblarni xalqimiz bir necha yillardan buyon o‘qib-o‘rganib kelmoqda.Ushbu kitobda aqida, tahorat, g‘usl, namoz va boshqa ibodatlarga doir masalalar yuzasidan muhim savollarga Imomi A’zam (rahimahulloh) asos solgan hanafiy mazhabining mo‘’tabar manbalari asosida tushunarli, qisqa va aniq javoblar berilgan.Alimov, UsmonxonCo‘ragan edingiz I–IImas’ul muharrir Shayx Abdulaziz Mansur; O‘zbekiston musulmonlari idorasi – Toshkent: “MOVAROUNNAHR”, 2019.Mas’ul muharrir:Shayx Abdulaziz MANSURTahrir hay’ati:Usmonxon Alimov, Shayx Abdulaziz Mansur, Muhammad Sharif Juman, Anvar Qori Tursun, Abdulhamid Tursun, Abdul Jalil Xo‘jam, Isomiddin AlimovO‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitaning 2019 yil 11 apreldagi 1933-raqamli xulosasi asosida nashrga tayyorlandi.